14 Şubat 2009

Yanlış Bildiklerimiz 1 - Telefonu Kim İcat Etti?Telefonu Alexander Graham Bell'in icat ettiğini mi söylüyorsunuz? O halde yanılıyorsunuz. Bugün hala pek çok insan telefonun mucidi kimdir sorusuna A. Graham Bell yanıtını veriyor. Oysa ABD'ye göç eden Antonio Meucci adındaki bir İtalyan mucit, Bell'den beş yıl daha erken (1871) davranarak telefonu icat etti. Fakat ne hazindir ki 10 dolarlık patent ücretini zamanında yatıramayan Meucci, buluşunu da böylece Bell'e kaptırmış oldu.

Meucci her ne kadar dava açıp hakkını aramaya çalışsada, dava devam ederken hayatını kaybetti ve telefonun mucidinin A. Graham Bell olarak tüm dünyada bilinmesine engel olamadı. 2002 senesinde ABD Temsilciler Meclisi, telefonu icat eden kişinin Antonio Meucci olduğunu kabul ederek bu büyük mucide geçte olsa itibarını teslim etti. Unutmadan da söyleyelim; Meucci tüm yaşantımızı değiştiren bu buluşuna "teletrofono" adını vermişti.

Kaynak: Cahillikler Kitabı - John Llyod ve John Mitchhinson

Yanlış Bildiklerimiz 2 (Ampulü kim icat etti? - İlk defa motorlu bir araçla kim uçtu?)
Yanlış Bildiklerimiz 3 (Radyoyu kim icat etti?)
Obama yanlış biliyor! (Otomobili Amerikalılar icat etmedi.)

4 yorum:

 1. Telefonu A. Graham Bell'den başkası icat ettiğini hiç zanetmezdim... Çok ilginç.

  YanıtlaSil
 2. Kimse zannetmezdi...Çünkü herkes A.Graham Bell olarak biliyor ve şüphe etmeden,araştırmadan inanıyor(bizler de dahil).
  Kim bilir daha ne kadar yanlış bildiğimiz şeyler vardır...

  YanıtlaSil
 3. inanılmazzzzzzzzzzzzz

  YanıtlaSil
 4. ben germbelin yapyığına inanıyorum

  YanıtlaSil